Thajsko je jedním z mála států světa, v němž se zatím koronavirou pandemii daří...
Při tomto přehledu přitom nelze opomenout fakt, že se situace s koronavirem neustále mění, takřka z minuty na minuty, a co platí v jedné chvíli, nemusí platit za hodinu. Obecně se ale dá říci, že v EU existují státy, které až krátkou dobu „nejtvrdšího lockdownu“ školy nikdy nezavřely, stejně tako státy s určitou formou „omezené prezenční výuky“ a pak i země (například Česko), které na poměrně dlouhou dobu školy zcela uzavřely a přešly na distanční výuku.
Přitom, a to je důležité, se nedá říci, že se jeden přístup dal použít jako „vzor“ pro všechny země. V některých zemích, které školy uzavřely, není počet infikovaných a zemřelých na covid menší než ve státech s otevřenými školami, platí to ale i naopak. Co z toho vyplývá? Podle odborníků zřejmě fakt, že proticovidová opatření ve školách jsou jen jednou z mnoha okolností, která mohou a také ovlivňují průběh šíření nákazy. A i když jsou pochopitelně důležitá, nelze jim přikládat rozhodují vliv na boj s epidemií.
Důkazem je právě rozdílná situace v mnoha evropských zemích (ke konci března 2021), jejíž přehled přinášíme.
Benevolentnější přístup k zavírání škol:
BELGIE: Od poloviny listopadu probíhá pouze (částečně) distanční vzdělávání pro studenty středních škol, mladší školní děti mají výuku ve třídě. Premiér Alexander De Croo to považuje za úspěch, kterého se chce i nadále držet. Koronovirová opatření jsou v současné době omezena na začátek dubna.
ESTONSKO: Všechny školy jsou otevřené, ovšem za přísných hygienických předpisů (roušky, rozestupy, testování). Pro mateřské a předškolní zařízení neexistují žádná omezení.
FINSKO: Prezenční výuka byla omezena pouze v oblasti kolem Helsinek.
FRANCIE: Navzdory dvěma přísným lockdownům ponechala vláda v Paříži školy otevřené, a to za podmínky testování a dodržování hygienických pravidel. Pouze několik středních škol přešlo na kombinaci distanční a prezenční výuky. K uzavření škol přistoupila Francie až 31.3. 2021, a to nejméně na tři týdny. Jeden týden měly děti distanční výuku a poté následovaly dva týdny Velikonočních prázdnin.
POLSKO: Pátá největší země v Evropské unii udržovala a udržuje školy otevřené dětem v prvním až třetím ročníku. Ve vyšších ročnících probíhá „domácí“ vzdělávání.
ŠVÝCARSKO: na distanční výuku přešly pouze univerzity, základní a střední školy zůstávají otevřené. Za jakých podmínek, záleží na rozhodnutí vlád jednotlivých kantonů. Některé kantony nařizují roušky všem, některé jen starším žákům.
ŠVÉDSKO: základní školy zůstaly po celou dobu pandemie až na malé výjimky otevřené, na středních školách se ale v současné době (březen 2021) vyučuje distančně. Distanční výuka byla nedávno prodloužena až do Velikonoc.
ŠPANĚLSKO: Ve většině španělských regionů jsou školy otevřené, provoz ale doprovází ochranná opatření. V ,mnoha školách se vyučuje při otevřených oknech, případně venku, což vadí některým pediatrům, obávajícím se o zdraví dětí.
MAĎARSKO: Premiér Viktor Orban se drží toho, že prezenční výuka do osmé třídy musí zůstat zachována. Na vyšších úrovních se minimálně do konce března vyučuje distančně.
ITÁLIE: Itálie zvolila metodu pokusu a omylu, na italských školách se několikrát přecházelo z distanční na prezenční výuku a naopak. V březnu se na většině škol učilo distančně.
RAKOUSKO: od 8. února jsou školy otevřené, přičemž na prvním stupni základní školy se vyučuje trvale, na dalších stupních se žáci v prezenční výuce střídají. Otevření škol ale provází masivní testování antigenními testy.
Uzavřené školy:
NĚMECKO: V nejlidnatější zemi EU se už po Vánocích školy uzavřely a nyní se uvažuje o jejich postupném otevírání. V Německu ale mají rozhodující slova v tomto směru vláda jednotlivých spolkových zemí.
UK: Také Británie školy na poměrně dlouhou dobu uzavřela, od ledna do března mohli do školy chodit pouze děti „klíčových pracovníků“ nebo školáci, kteří nemají přístup k počítači
IRSKO: školy byly uzavřené na Vánoce v celém Irsku, až v polovině března se začaly některé postupně otevírat, a to formou střídavé výuky.
LOTYŠSKO a LITVA: Ve dvou pobaltských zemích probíhá v současné době distanční vzdělávání na všech úrovních škol. Otevřeny jsou pouze mateřské a speciální školy. Litevská vláda však nedávno oznámila rozhodnutí vrátit se v nejbližší době k prezenční výuce.
Thajsko je jedním z mála států světa, v němž se zatím koronavirou pandemii daří...
Zatímco v Česku zůstávají školy zavřené, Rakousko se už 8. února rozhodlo, že školní...